Zbiory z ogrodu cieszą najbardziej. Tym razem do słoików zagościła ostra papryka, która w tym roku, wyjątkowo obrodziła. Suchy, upalny lipiec, spowodował, że warzywa były wyjątkowo smaczne i...pikantne;) Kto lubi ostry smak, ten wie, że habanero czy cyklon, wbrew pozorom bardzo lubią klimat polskiego lata. Zapraszam na post o jesiennych przetworach.
Składniki na paprykę w słoikach:
- około 1,5 kg ostrych papryk w rożnych kolorach
- 3 ząbki czosnku
- cebula szalotka
- kilka listków laurowych
- ziarna ziela angielskiego
- ziarna czarnego pieprzu
- około 1,5 łyżeczki ziaren goryczy
Składniki na zalewę
- 1 litr wody
- 1,5 szklanki octu spirytusowego 10 %
- 100 g cukru
- mała łyżeczka soli
W garnku należy zagotować wodę, a następnie wlać ocet spirytusowy, dodać cukier oraz sól i całość dokładnie zamieszać oraz doprowadzić do wrzenia. Garnek leży przykryć pokrywką i gotować na małym ogniu około 5 minut. Następnie zdjąć garnek z palnika i odstawić na bok, do przestudzenia zalewy.
Przygotowanie słoików pod papryki, to nic innego jak wyparzenie ich wrzątkiem wraz z pokrywkami. Najlepiej, gdyby słoiki nie były używane nigdzie, wówczas mamy pewność, że złapią.
Na dno każdego ze słoików wsypuję: po jednym listku laurowym, kilka piórek cebuli (wcześniej obrana i pokrojona), kilka plasterków obranego i pokrojonego czosnku, skrojona w plastry, kolorowa papryka.
Każdy słoiczek zalewam przestudzoną zalewą (może być jeszcze lekko ciepła), jeśli mi jej braknie, dopełniam przegotowaną wodą.
Końcowym etapem marynowania papryki, jest jej pasteryzacja w słoikach. Ja to wykonuję za pomocą garnka i krótkiego zagotowania słoików na małym ogniu umieszczonych na pieluszce tetrowej.
Na koniec obracam słoiki do góry dnem i sprawdzam, czy któryś się nie zassał.
Gotowe! Można się cieszyć smakiem papryki przez całą zimę.
Komentarze
Prześlij komentarz