Wieża widokowa Eliška na Stachelbergu po Czeskiej stronie, przy granicy z Polską

Wieże widokowe rosną jak przysłowiowe "grzyby po deszczu". I dobrze! Ja uwielbiam wspinać się na ich szczyt i obserwować panoramę gór, skąd rozpościera się widok na pobliską okolice. Sporym ułatwieniem dla każdego podróżnika są fotograficzne opisy wierzchołów, które można dostrzec, będąc na szczycie konstrukcji. Na taką ciekawą wyjazdową propozycję, zabiorę Was dziś w rejon miasta Trutnov, leżącego już po Czeskiej stronie, ale wciąż blisko granicy z Polską, a w zasadzie niedaleko przejścia granicznego w Lubawce. Z wieży widokowej Eliška na Stachelbergu, która swoją nawą nawiązuje do polsko- czeskiej królowej, żony Wacława II, rozpościera się widok na na Bramę Lubawską, Góry Krucze, Góry Jastrzębie, Szczeliniec Wielki, Góry Stołowe, Góry Orlickie oraz dolinę Úpy. Dodatkową ciekawostką są liczne fortyfikacje, które można przy okazji zwiedzać i oglądać. Jest to genialna zabawa dla najmłodszych, jak i starszych fanów obiektów warownych. Zapraszam na garstkę zdjęć.

Wieża widokowa Eliška na Stachelbergu

Gdzie można bezpłatnie zaparkować samochód?

W odległości około 500 metrów od wieży, na północny zachód od wieży znajduje się bezpłatny parking przy szosie z Trutnova do Žacléřa. Miejsce łatwe do wychwycenia podczas jazdy samochodem, bowiem tuż obok powiewa olbrzymia czeska flaga. Dokładne dane do parkingu GPS podaję tutaj: 

50.63137, 15.90575

Twierdza artyleryjska Stachelberg - Trutnov

Tuż obok parkingu trafimy na pierwszą fortyfikację nawiązującą do umocnień czeskich z drugiej połowy lat trzydziestych XX wieku, są utrzymane w świetnym stanie technicznym i do większości można podejść, a nawet zajrzeć do środka. Obiekty należą do tzw. Grupy Warownej Stachelber. 

O budowie umocnień w pasie czechosłowackich zdecydowano w 1934 roku. Ich funkcją miała być obrona północnej granicy państwa. Ich budowa nigdy nie została realizowana w całości. Tuż przed wybuchem II wojny świtowej, w 1938 roku prace budowlane przerwano po konferencji Monachijskiej, kiedy to podpisano porozumienie o przyłączeniu pogranicznych terenów zamieszkiwanych głównie przez Niemców do III Rzeszy. Kompleks Stachelberg - z planowanych 12 obiektów, zrealizowano w całości zaledwie jeden. W podziemiach stachelberskiej twierdzy rozciąga się rozległy kompleks korytarzy i pomieszczeń. Wszystkie przestrzenie podziemne zostały wydrążone, niektóre jednak tylko częściowo. Dziś można je zwiedzać i podziwiać, bowiem ich rozmach jest niesamowity i pobudza wyobraźnię.

Inwestor: Miasto Trutnov

Wieża widokowa Eliška

Dlaczego warto odwiedzić wieżę widokową Eliška?

Wieża widokowa Eliška na Stachelbergu to drewniana konstrukcja, na szczyt której prowadzą kręte metalowe schody. Jest to konstrukcja o wysokości 24,5 metra i swoim wyglądem nawiązuje do wojskowej wieży obserwacyjnej. Posiada dwie platformy widokowe i została postawiona w 2014 roku. Z jej szczytu rozpościera się panoramiczny widok na szczyty pobliskich gór. Przy ładnej pogodzie, widoki są wielce ciekawe. Przy wszystkich kierunkach świata, znajdziemy fotograficzne podpowiedzi, jaki szczyt nam się w tle wyłania. Najbardziej charakterystyczne wierzchołki Gór Stołowych, górują na pierwszym planie, na dalszym planie dojrzeć możemy natomiast szczyty leżące w Rudawach Janowickich oraz miej popularne - Góry Jastrzębie.
Artyleryjska grupa warowna Stachelberg

Dlaczego warto odwiedzić wieżę widokową Eliška?
Widok na Góry Krucze.

Grupa Warowna Stachelberg
Grupa Warowna Stachelberg.

Wieża widokowa Eliška w czeskich Karkonoszach
Widok na zachodnią część szczytów, w tle ledwo widoczna wschodnia część Karkonoszy.

Wieża widokowa Eliška w czeskich Karkonoszach

Trutnov w Czechach, co warto zobaczyć?
Jedna z ładniejszych panoram - południowa strona świata.

Wieża widokowa Eliška- kilka faktów
Opisowa część panoramy, która możemy obejrzeć ze szczytu wieży.

Trutnov w Czechach, co warto zobaczyć?

W okolicy nie brakuje atrakcji, jeśli macie chwilę to koniecznie wpadnijcie na:

  • Borowa i jej niezwykła wieża widokowa KLIK
  • Szczawno Zdrój oraz Wzgórze Gedymina KLIK
  • Zamek książęcy w Ząbkowicach Śląskich KLIK
  • Piękna Kudowa-Zdrój i jej uzdrowiskowy klimat KLIK
  • Zamek Książ KLIK
  • Wycieczka na Wielką Sowę KLIK
  • Szczeliniec Wielki Korona Gór Polskich KLIK

Komentarze

Masz jakieś pytanie? Zadaj je w komentarzu na blogu pod najnowszym postem (niezależnie od tematyki wpisu).
Jeśli nie uzyskałaś odpowiedzi, to ponów swoje zapytanie.
-----
Kontakt e-mail 1985ab@wp.pl