Dziś zabieram Was na Czeską stronę Karkonoszy. Mowa o schronisku Jelenka do którego wiedzie przyjemny, czerwony szlak z przełęczy Okraj. W jedna stronę mamy do pokonania 3,5 kilometra, natomiast trasę można modyfikować. Powrót możemy zrealizować niebieskim szlakiem, zahaczając przy okazji o punkt widokowy na Skalnym Stole o którym pisałam tu KLIK lub żółtym asfaltowym szlakiem, który wiedzie przez sosnowy las, a wychodzimy po czeskiej stronie granicy czyli w Małej Upie. Obydwa warianty - szlak żółty i czerwony to w niewymagające warianty, na niedzielny spacer, który bez problemu pokona początkujący piechur, mało zaprawiony w górskich podbojach. Uwieńczeniem naszego trudu, jest odpoczynek w czeskim schronisku i ugaszenie pragnienia Kofolą lub zimnym, czeskim piwem, prosto z kija. Zapraszam na post.
Gdzie zostawić samochód na Przełęczy Okraj?
Możliwości są dwie, po polskiej lub po czeskiej stronie. Po Polskiej - tuż przy Schronisku na Przełęczy Okraj za cały dzień pozostawienia auta na parkingu zapłacimy 40 zł. Po czeskiej, tuż po przekroczeniu granicy, zjeżdżamy na parking koło SKiMU Sport Centrum i po zaparkowaniu auta za szlabanem za trzy godziny i więcej zapłacimy 150 czeskich koron.
Zaczynamy marsz czerwonym szlakiem, który przecina stok narciarski. Rozpościera się stąd ciekawy widok na Małą Upę. Zatrzymujemy się na chwilę, bo widoki są na prawdę ciekawe. Uwielbiam tą charakterystyczną zabudowę u południowych sąsiadów. Urokliwe domki z takimi śmiesznymi dachami.
Warto pamiętać o tym miejscu zimą. To doskonałe miejsce na podszkolenie sowich umiejętności narciarskich. Czesi mają świetnie przygotowane zarówno stoki, jak i bazy noclegowe wraz z wypożyczalnią sprzętów i dostępnymi instruktorami do nauki jazdy,
Wchodzimy do Karkonoskiego Parku Narodowego, po Czeskiej stronie nie obowiązuje konieczność zakupu biletu. Natomiast pozostawiamy Wam do zadecydowania, czy będziecie przechodzić później na Polską stronę, czy też nie. Jeśli tak, to warto się zaopatrzyć w bilety, są do kupienia on-line na stronie KPN.
Szlak czerwony to łagodne podejście do Jelenki, które wiedze wśród sosnowego lasu. Początkowo asfaltową ścieżką, która z czasem zmienia się w utwardzony szuter, ale wciąż jest przyjemnie i niezbyt wymagająco. Jeśli ktoś na trasie szlaku oczekuje spektakularnych panoram Karkonoszy, to warto pomyśleć o tym, aby przy minięciu Sowiego Siodła skręcić na punkt widokowy na Skalny Stół. Tam dojrzycie Śnieżkę w otoczeniu Kotła Łomiczki i Śnieżnych Kotłów, widok warty rozważenia podczas wędrówki!
W otoczeniu Jelenki znajdują się ławy, gdzie można usiąść i odpocząć. To miejsce jest oblegane przez turystów, którzy dzielnie kroczą w stronę Śnieżki i dalej. Warto na chwilę usiąść i zakosztować czeskiej Kofoli - tak popularnej u naszych sąsiadów, napoju - coli o lekko ziołowym smaku.
Jelenka położona jest na wysokości (1260 m n.p.m.) w Czechach i kiedyś funkcjonowała jako domek myśliwski hrabiego Jaromira Černín-Morzin. Dziś, do dziś utrzymany jest jego przedwojenny charakter.
WAŻNE:
Schronisko położone jest przy szlakach turystycznych:
- szlak turystyczny niebieski – niebieski, prowadzący z Przełęczy pod Śnieżką na Przełęcz Okraj i dalej.
- szlak turystyczny czerwony – czerwony fragment Głównego Szlaku Sudeckiego prowadzący ze Śnieżki do Pomezní Boudy i dalej.
- Szlak zielony - czeski zielony szlak turystyczny prowadzący ze schroniska Jelenka na Śnieżkę.
W okolicy nie brakuje atrakcji, jeśli macie chwilę to koniecznie wpadnijcie na:
Komentarze
Prześlij komentarz