Wybór Bolonii jako destynacji do zwiedzania Włoch, zawsze uważam za trafioną decyzję. Za pomocą linii kolejowych - Trenitalia, możemy zwiedzać okolicę, bez obawy, że nasz samochód zostanie uszkodzony, czy też odholowany za niewłaściwe parkowanie. Tym razem udaliśmy się w krótką podróż pociągiem z Bolonii do Ferrary (leżącej na trasie Bolonia-Wenecja). To niewielkie miasteczko (wpisane na listę UNESCO) ma w sobie sporo uroku, a można je spokojnie zwiedzić w kilka godzin. Większość zabytków jest skupiona wokół centrum, a nam się udało jeszcze przy okazji załapać o jarmark zorganizowany w centrum, przed świętami Bożego Narodzenia. Bo byliśmy tu właśnie zimową porą, choć pogoda na zdjęciach może sugerować (zresztą słusznie), że grudzień wcale nie musi być zimny i wcale też nie przekreśla szansy, że można się cieszyć słońcem w tym okresie i w tym rejonie Włoch.
Z racji świetnie rozwiniętych połączeń kolejowych, zdecydowaliśmy się na podróż pociągiem. Na dworcu centralnym w Bolonii kupiliśmy bilet na pociąg (koszt 5,20 euro w jedna stronę) i po pół godzinie byliśmy na miejscu. Pociągi odjeżdżają średnio co 20 minut. Ferrarę można zwiedzać na piechotę i tak też spacerując po urokliwych uliczkach, podążaliśmy w stronę ścisłego centrum miasta.
Przed wejściem do pociągu, pamiętaj, aby skasować bilet w kasowniku, na dworcu kolei.
Miasteczko zamieszkuje około 130 tysięcy mieszkańców. W okresie renesansu, rozwój urbanistyczny, przekształcił miasto w model urbanistyczny, dzięki któremu zyskało miano „pierwszej nowoczesnej stolicy Europy”. W 1995 r. uzyskała uznanie UNESCO za obiekt światowego dziedzictwa historycznego centrum miasta, a w 1999 r. uzyskała drugą pozycję ze względu na położenie miasta w delcie rzeki Pad oraz jej liczne rezydencje zbudowane przez ród Este. Zresztą rodzina Este odbiła się bardzo mocno na architekturze miasta. To właśnie oni byli inicjatorami najważniejszych obiektów zbudowanych w ścisłym centrum Ferrary.
Miasto podzielone jest na dwie części - średniowieczną i renesansową. Jedna i drugą odnajdziesz spacerując po uliczkach Ferrary. Obie są zamknięte w obrębie muru okalającego miejscowość. Kierując się w stronę Via delle Volte, ma się uczucie, że przenosimy się odległego średniowiecza. Brukowana ulica, ceglane elewacje budynków - tworzą jedyną w swoim rodzaju aurę - średniowiecznej dzielnicy.
Ferrara jest przeurocza w okresie przed świątecznym, kiedy to liczne ozdoby, dodają świątecznego klimatu uliczkom miasta. Dodatkowym atutem jest jarmark świąteczny, który przyciąga lokalnych mieszkańców oraz turystów, dzięki czemu miasteczko tętni życiem. Włosi mają prawdziwego bzika na punkcie ozdabianie wejść do sklepów zielonymi gałązkami sosny oraz bombkami, a także licznymi, świetlnymi iluminacjami, które rozbłyskują wieczorem. Wisienką na torcie jest żywa, ogromna, choinka, która stoi w centrum rynku.
Ratusz (Palazzo Municipale) (ten monument widniejący na zdjęciu na wprost), jego budowę rozpoczęto w 1245 roku. Pierwotnie był to książęcy pałac rodziny Este do XVI wieku, później dwór przeniósł się do pobliskiego Zamku św. Michała. Dziś pełni rolę ratusza, siedziby władz miasta.
Zamek d’Este (Castello Estense) zwany również Zamkiem św. Michała usytuowany w centrum miasta i stanowi jego symbol. Jest to ceglany obiekt z masywnymi bastionami, otoczony fosą. Jego budowę rozpoczęto w 1385, aby bronić rodu d`Este nie przed nieprzyjaciółmi, ale przed poddanymi, którym nie podobał się wystawny styl życia władców. Zamek został wybudowany, tak aby można było z niego bezpiecznie zbiec. Wraz z rozwojem miasta, mury miejskie przesunięto, w związku z tym funkcja obronna straciła na znaczeniu. Zamek przebudowano po pożarze jaki miał miejsce w 1544 r.
Muzeum Katedralne w Ferrarze - które jest integralną częścią katedry. Warto zajrzeć chociaż na malowniczy dziedziniec, zbudowany ze średniowiecznych krużganków. W środku muzeum znajdziemy różne dzieła sztuki, w tym gobeliny, rękopisy pergaminowe z miniaturami, rzeźby, a następnie perłę muzeum wspaniałe drzwi organowe.
Katedra św. Jerzego (Basilica Cattedrale di San Giorgio Martire) - jest to największy kościół Ferrary. Odbywają się tu najważniejsze uroczystości diecezji, takie jak święcenia kapłańskie, pontyfikały i uroczyste pogrzeby. W katedrze pochowany jest papież Urban III. Boczną stronę obiektu zdobią dwie loggie z rzeźbionymi kolumnami i lokalnymi sklepikami. Najbardziej spektakularna część obiektu, to imponująca, ale niedokończona renesansowa dzwonnica z różowo-białego marmuru.
Komentarze
Prześlij komentarz